Tirso de Molina: SEVILSKÝ SVŮDCE ANEB KAMENNÝ ŠKLEB

don-juanZanechte naděje, kdo vstupujete aneb dřív než skončí komedie.

Spolupráce souborů:
Studio Šteier 1915, Divadelní klub Českokrumlovská scéna, PIKI Volyně, D111 České Budějovice, Černí šviháci Kostelec na Orlicí a Městský dům kultury Sokolov
Překlad:Vladimír Mikeš / Úprava: René Vápeník, Miloslav Klíma, Radvan Pácl / Režie: René Vápeník / Scéna: Martin Routa /Kostýmy: Martin Sršeň / Hrají: Milan Perger st., Jana Procházková, Lucie Tousecká, Annabelle Fárová, Vendula Koželuhová, Dalibor Návara, Roman Mařík, Jan Vozábal, Jaroslav Kubeš, Vladimír Voldřich, Jiří Pokorný, Jiří Zikmund, Jaroslav Jílek, Václav Slanař, Olga Zikmundová, Milan Bauer.

Setkání herců z různých neprofesionálních souborů skoro z celých Čech Vás zavede do prostředí, kde dochází k mnohým nedorozuměním, které vedou až k souboji na život a smrt. Komedie, kde viník je zaslouženě potrestán a hrdinovi je postaven pomník pro věčné varování.

Tirso de Molina (1584 / 1648)
komedii Sevillský svůdce aneb kamenný host (El burlador de Sevilla y convidado de piedra) napsal v roce 1630. Je to komedie, kde poprvé v celé dramatické hloubce je zobrazena postava Juana. Autor patří do „zlatého věku španělské literatury“ (Miguel Cervantes y Saavedra, Lope de Vega a Calderon de la Barca). Tirso de Molina napsal přes 300 her, dochováno 90 (náboženských, historických a zápletkových). Vystudoval teologii, vstoupil do řádu milosrdných bratří, misijní činnost na karibském ostrově Santo Domino. Neshody s církevní vrchností, pro jeho světskou tvorbu (psaní komedií). Jeho tvorba vychází z Lope de Vegy, ale jeho postupy Tirso de Molina uplatňuje způsobem ryze individuálním.

Sorry, no comments or trackbacks are allowed on this post.