Bengt Ahlfors: POPEL A PÁLENKA

Zemře slavný plukovník, který zanechá po sobě dědictví a ostatky (popel v názvu hry je samozřejmě popelem zesnulého). A jak už to bývá, představy hrdinů komedie o tom, jak naložit s rodinným dědictvím a ostatky, se různí. Na jedné straně stojí svérázná a na svůj věk velice vitální vdova, na straně druhé její dvě děti, hluboce věřící a přesto mnohokrát rozvedená dcera, syn – nezaměstnaný architekt, který je opilec a jeho bývalá excentrická manželka. Svou úlohu sehrává i prostořeká hospodyně. V příběhu nechybí životní optimismus ani láska, která kvete v každém věku.

Překlad: František Fröhlich, Režie: Jaroslav Kubeš, Scénografie: Petr Kolínský, Světla a zvuk: Radim Fidler, Dále na inscenaci spolupracovali: Jan Opekar a Martin Sirový.

 

Osoby a obsazení:

Kirsti Lindholmová, pomocnice v domácnosti – Lenka Knösel
Věra Malmgrenová, vdova po plukovníkovi – Jaroslava Dominová
Ester Mickelsonová, mnohokrát rozvedená dáma – Vendula Pohlová
Robert Malmgren, nezaměstnaný architekt – Milan Bauer
Annika Malmgrenová, matka mnoha potomků – Jarmila Maříková
Viggo Barkman, pán z minulosti – Jiří Pokorný j.h.
Fredrik Löfvegren, psychiatr a slalomář – Jan Vozábal/Roman Mařík

Interpreti písní, jejichž úryvky zazní ve hře: Loona, Middle Of The Road, Roxette, Art Gartfunkel, Lynn Anderson, Winifred Atwell

Premiéra 28. října 2010 v Městském divadle Český Krumlov

Jak se promění děti v okamžiku, kdy otec zemře? Rodinné vztahy jsou prostě stejné u nás i ve světě. V obyčejné lidské komedii, i když hořké, jde o vážné věci, lidé jsou tam sobečtí a necitliví, nešťastní a nemilovaní. O to víc je jim třeba lásky a komunikace. Pod nánosem černého humoru je laskavost a porozumění pro lidské slabosti, nikdo není jenom bílý, nebo černý. A to byla výzva, poprat se herecky s tímto silným příběhem na hraně komična a životní tragedie.

Bengt Ahlfors (*1937)
finsko-švédský dramatik, režisér a hudební skladatel
Patří k nejznámějším a nejúspěšnějším současným skandinávským dramatickým autorům. Je sice Fin, ale píše švédsky. Většina jeho her jsou zručně psané laskavé komedie, v nichž poskytuje příležitost k zasmání a zároveň nenásilně podává nepříliš složitá životní ponaučení. Dramatické tvorbě a divadelní režii se věnuje od roku 1959. Nejprve režíroval v malém studentském spolku a současně působil jako divadelní kritik časopisu Nya Pressen. Počínaje rokem 1963 pracoval postupně jako režisér, umělecký šéf a dramaturg Švédského divadla a Malého divadla v Helsinkách, kde byl prvním režisérem svých her. Autorsky debutoval roku 1963 hrou Tento rok zjara, kterou napsal společně s Fredem Lindquistem a sám ji režíroval v Malém divadle. Od roku 1978 režíroval výhradně svoje vlastní texty. Jeho hry byly přeloženy do mnoha světových jazyků a hrány po celém světě. U nás byla uvedena např. jeho Divadelní komedie (Divadlo na Vinohradech), či Popel a pálenka (Divadlo ABC) a pod názvem Paní plukovníková ji uvádí Divadlo Na Jezerce. Napsal jeden román, jednu sbírku básní a přibližně třicet divadelních her, především komedií. Ve Finsku je znám též jako autor mnoha televizních estrád a kabaretů.

OCENĚNÍ:
O víkendu 4. – 6.3.2011 proběhla v Dačicích regionální postupová přehlídka Dačické kejklování. Divadelní klub Českokrumlovská scéna se zúčastnil se svou inscenací hry Bengta Ahlforse s názvem Popel a pálenka. Soubor a inscenace obdržela několik hereckých cen, čestných uznání, ale především doporučení k postupu na celostátní přehlídku činoherního a hudebního divadla, která se koná v květnu v Děčíně. Získaná čestná uznání: čestné uznání Českokrumlovské scéně za inscenaci hry, Jaroslav Kubeš za režii, Jiří Pokorný za roli Vigga Barkmana. Získané ceny: Jaroslava Dominová za roli vdovy Věry Malmgrenové a Lenka Knösel za roli pomocnice Kirsti Lindholmové. V letošním roce byla uplatněna nová praxe, kdy porota regionálních přehlídek sama nenominuje inscenace, ale pouze doporučuje. O nominaci a zařazení do programu národní přehlídky pak rozhoduje programová rada celostátní přehlídky.

TECHNICKÉ PODMÍNKY:
šatna pro 8 osob
minimální rozměry jeviště 8 x 6 metrů (šířka x hloubka)
základní divadelní osvětlení
zvuk – ozvučení, CD přehrávač (možná vlastní aparatura)
oheň na jevišti

POZNÁMKA:
V představení se v souladu s autorským uměleckým záměrem kouří. Cigareta jako rekvizita.

Sorry, no comments or trackbacks are allowed on this post.