František Zborník: DVOJÍ PRAVDA O VILÉMOVI Z ROŽMBERKA

Scénář a režie: František Zborník, asistent režie: Jaroslav Kubeš, výtvarné řešení včetně realizace: Jakub Baran, hudba k songu Dívky: Jan Vozábal.

Hrají a zpívají: Mirka Drudíková, Jan Hála, Jarmila Maříková, Dalibor Návara, Dráža Opekarová, Jan Opekar, Vendula Pohlová, Jiří Pokorný, Jana Procházková, Dagmar Sirová, Lenka Šlajferčíková, Jan Vozábal

SLOVO Františka ZBORNÍKA
Tlupa komediantů z doby ne příliš konkrétní předvádí svou produkci, jejímž cílem je pobavit publikum za každou cenu. Nejspolehlivější zábavou je, jak dobře víme, pomluva slavných. Tlupa se tedy v kramářské písni posmívá Rožmberkům a jejich kronikáři Březinovi. Vysměje se například narození Viléma, smyslu jeho cesty do Itálie, jeho tažení proti Turkovi, marnosti snažení posledních Rožmberků o potomka. Vysmívá se tak nejapně, až to jistá osoba nemůže dál poslouchat a z hlubin věčnosti dostaví se věci napravovat. To dá rozum, že pointu prozradit nemůžu. I když půjde jako vždycky o komedii, o nahlížení historických skutečností s úsměvem a s velkou dávkou dramatické licence a nadsázky, chtěli bychom , také jako vždy, přinést spolu s pobavením i drobné závažnější poselství. Tohle balancování na hrotu břitvy mezi šprýmem a sdělením tématu je vždycky v divadle na ulici riskantní. Když zatlačíme na téma, diváci třeba odejdou, kopat se do zadku jen a jen pro srandu, aby vydrželi, to bychom šli s laťkou hodně nízko… to nechceme.

Scénář byl napsán a inscenace měla premiéru 16.6.2006 na 20. ročníku Slavností pětilisté růže.

 

TECHNICKÉ PODMÍNKY:
šatna
minimální rozměry jeviště 6 x 5 metrů (šířka x hloubka), ale hrajeme i na louce
světla pouze ve večerních hodinách – základní
oheň na jevišti.

Sorry, no comments or trackbacks are allowed on this post.